Private Landowner Network Yellow Pages963 Conservation Resources / Service Providers were Found Serving Wyoming

Groups and Associations (181)
Conservation Commissions (1)

Conservation Districts (34)


































Conservation Groups and Associations (42)
AGree
Deborah Atwood
Executive Director
Washington, DC




































Wild Ones
Donna VanBuecken
Executive Director
Neenah, WI






Cooperative Extension (27)
Fire Safe Councils (1)

Government Agencies (7)







Land Trusts (9)









Local Working Groups (8)








Native Plant Society Chapters (2)
Wild Ones
Donna VanBuecken
Executive Director
Neenah, WI


Resource Conservation and Development Councils (4)
Water Conservation (3)



Water Districts and Associations (42)










































Weed Management Areas (1)

Home Professionals (10)
General Contractors (3)



Green Building Professionals (5)





Professional Engineering (2)


Land Professionals (304)
Agronomists and Crop Advisers (1)

Arborists (1)

Biologists / Ecologists (23)
Amanda Horvath
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Fish & Wildlife Biologist
Lakewood, CO

Anna Schmidt
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Fish & Wildlife Biologist
Lakewood, CO


Bob Hix
Pheasants Forever Inc.
Regional Field Representative
Aurora, CO


Dawn Reeder
Rare Earth Sciences, LLC
Principal Biologist
Paonia, CO



Eddie Bennett
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Fish & Wildlife Biologist
Lakewood, CO

Garrett Pantle
SGI Strategic Watershed Action Team
Pheasants Forever Farm Bill Biologist
Saratoga, WY

Jacqueline Trout
WSFR - Lands Branch
Team Leader, Fish and Wildlife Biologist
Lakewood, CO


Judson Spicer
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Wildlife Biologist
Lakewood, CO


Lief Wiechman
Wyoming Ecological Services Field Office
Cheyenne, WY

Matt Tobler
Blue Mountain Environmental Consulting, LLC
Natural Resource Specialist/Director
Fort Collins, CO

Otto Jose
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Team Leader, Fish & Wildlife Biologist
Lakewood, CO

Pat Deibert
Wyoming Ecological Services Field Office
Cheyenne, WY



Todd Caltrider
WY Game & Fish Habitat Extension Biologist - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Tom Christiansen
Wyoming Game and Fish Department
Sage Grouse Program Coordinator
Green River, WY


Consultants - Land (31)





Dawn Reeder
Rare Earth Sciences, LLC
Principal Biologist
Paonia, CO








Joe Brady
Conservation Easement Consultants
Managing Partner
Birmingham, AL



Logan Triplett
Project Manager - Range Ecologist
Shell Valley Consulting
Shell, WY

Matt Tobler
Blue Mountain Environmental Consulting, LLC
Natural Resource Specialist/Director
Fort Collins, CO

Myra L. Peak
Peak Environmental Management Inc.
Green River, WY










Ted Craig
Wyoming Ag and Natural Resource Mediation Program
Mediation Coordinator
Cheyenne, WY



Easement Monitoring and Stewardship Services (7)
Dawn Reeder
Rare Earth Sciences, LLC
Principal Biologist
Paonia, CO




Mark Weston
Mark S Weston Real Estate Consulting
Principal
Castle Rock, CO



Federal And State Agency Landowner Specialists (77)
Alex Brazeal
SGI Strategic Watershed Action Team
Farm Bill Biologist
Wheatland, WY

Allison George
Soil Conservationist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY

Allison McKenzie
District Conservationist, Buffalo Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Amy Doke
Program Specialist - Sheridan County Conservation District
Sheridan, WY

Andrew Cassiday
District Conservationist - Sheridan Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sheridan, WY

Arla Strasser
Resource Specialist
Saratoga-Encampment-Rawlins Conservation District
Saratoga, WY

Bailey Rapp
District Conservationist - Wheatland Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY

Blaise Allen
SGI Range Conservationist
Meeteetse Conservation District
Powell, WY

Brandon Elkins
RMBO Range Conservationist - Gillette Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Gillette, WY


Caleb Owens
Soil Conservationist, Baggs Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Baggs, WY

Caleb Owens
Rangeland Management Specialist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY

Clint Anderson
District Conservationist - Lusk Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Lusk, WY

Daniel Perkins
MLRA Soil Survey Leader
Pinedale Soil Survey
Pinedale, WY

Daniel Wood
MLRA Soil Survey Project Leader
Powell Field Office
Powell, WY

Dave Kimble
Private Lands Biologist
Partners for Fish and Wildlife - U.S. Fish and Wildlife Service
Evanston, WY

Dawn Peil
Rangeland Management Specialist
Thermopolis Field Office
Thermopolis, WY



Emiliano Lopez
Soil Scientist - Buffalo Soil Survey Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Eric Schilt
Soil Conservationist
Riverton Field Office
Riverton, WY

Garrett Pantle
SGI Strategic Watershed Action Team
Pheasants Forever Farm Bill Biologist
Saratoga, WY


George Gamblin
Rangeland Management Specialist - Wheatland Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY

Glen Leavengood
Administrative District Manager
Saratoga-Encampment-Rawlins Conservation District
Saratoga, WY



Jason Nehl
Resource Specialist - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Jeff Lewis
District Conservationist/Salinity Program
Lyman Field Office
Lyman, WY

Jeff Lewis
District Conservationist
Rock Springs Field Office
Rock Springs, WY


Jennifer Thompson
Small acreage Coordinator
UW Cooperative Extension Service
Laramie, WY

Jessica Humes
Rangeland Management Specialist - Medicine Bow Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Medicine Bow, WY

Jim Mischke
District Conservationist
Thermopolis Field Office
Thermopolis, WY

Jim Pike
District Conservationist - Cheyenne Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Cheyenne, WY

JoAnn Wade
Soil Conservation Technician - Lusk Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Lusk, WY

John Lawrence
Soil Conservation Technician, Buffalo Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Justin Garrison
Conservation District Manager
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Medicine Bow, WY

Karen Clause
Rangeland Management Specialist
Pinedale Field Office
Pinedale, WY

Kassie Bales
Range Management Specialist; Earth Team Coordinator for the High Plains Area
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY


Katie Carpenter
Rangeland Management Specialist - Gillette Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Gillette, WY

Keela Deaton
District Conservationist - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Kenneth Wolfley
District Conservationist - Casper Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Casper, WY

Kevin Edinger
District Conservationist
Lander Field Office
Lander, WY

Laura Galloway
District Conservationist; Earth Team Coordinator for Rocky Mountain Area
Worland Field Office
Worland, WY

Luis Alvarez
Soil Scientist - Buffalo Soil Survey Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Mandi Hirsch
SGI Strategic Watershed Action Team
Lander Field Office
Lander, WY

Maria Burke
Natural Resource Specialist
Sheridan County Conservation District
Sheridan, WY

Marji Patz
Rangeland Management Specialist
Powell Field Office
Powell, WY

Mark Shirley
District Conservationist, Baggs Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Baggs, WY

Mason Peebles
Soil Conservationist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY

Megan Vasquez
Soil Conservation Technician - Saratoga Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Saratoga, WY

Meghann Smith
Sage-Grouse Initiative Strategic Watershed Action Team
Pinedale Field Office
Pinedale, WY

Mike Boardman
Soil Conservationist - Medicine Bow Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Medicine Bow, WY

Mike Leno
MLRA Soil Survey Project Leader - Buffalo Soil Survey Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Mike Ruiz
Soil Scientist
Pinedale Soil Survey
Pinedale, WY

Mindy Meade
Private Lands Biologist
Partners for Fish and Wildlife, U.S. Fish and Wildlife Service
Laramie, WY

Monty Lane
Range Management Specialist - Douglas Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Douglas, WY

Nick Biltoft
District Conservationist
Riverton Field Office
Riverton, WY

Oakley Ingersoll
Soil Conservationist - Sheridan Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sheridan, WY

Paul Eitel
District Conservationist - Newcastle Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Newcastle, WY

Randy Staples
Soil Conservationist - Cheyenne Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Cheyenne, WY

Ray Gullion
Range Management Specialist
Worland Field Office
Worland, WY

Robert Boettcher
Soil Conservationist, Greybull Field Office
USDA-NRCS
Greybull, WY

Robin Moser
Soil Conservationist - Wheatland Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY

Rory Karhu
District Conservationist
Powell Field Office
Powell, WY

Ruben Vasquez
District Conservationist - Laramie Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Laramie, WY

Ryan Clayton
District Conservationist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY

Ryan Mar
Rangeland Management Specialist - Newcastle Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Newcastle, WY

Shannon Rowley
Multi-County Resource Conservationist
Wheatland Field Office, Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY

Shawna Taylor
Soil Conservationist - Cheyenne Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Cheyenne, WY

Sherry Burr
Soil Conservation Technician - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Steffen Cornell
Resource Specialist
Meeteetse Conservation District
Meeteetse, WY

Steve Poitras
Resource Conservationist/Tribal Liaison, Fort Washakie Field Office
USDA-NRCS
Lander, WY

Tim Kellogg
District Conservationist - Gillette Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Gillette, WY

Tim Schroeder
District Conservationist - Douglas Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Douglas, WY

Fire Services / Prescribed Burning (34)
Bernie Spanogle
Meeteetse Conservation District
Firewise Coordinator
Meeteetse, WY















Inbound, LLC
Dillon Sanders
Managing Director, Founder
Portland, OR







Ready, Set, Go!
Shawn Stokes
IAFC Assistant Director of National Programs
Fairfax, VA


Ron Graham
Wyoming State Forestry Division
Fire Management Officer
Cheyenne, WY

Ron Wempen
Fremont County Fire Protection District
Wildfire Mitigation Coordinator
Riverton, WY

Sam Weaver
Natrona County Wildfire Mitigation Project
Wildfire Mitigation Coordinator
Casper, WY






Will Day
Wildfire Mitigation Coordinator
WY


Fisheries Biologists (3)

Joanne Grady
U.S. Fish and Wildlife Service - Mountain-Prairie Region
Regional AIS Coordinator
Denver, CO

Mike Cotter
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Fishery Biologist
Lakewood, CO

Forest Health (1)

Foresters (13)
Dennis Hemmer
Tree Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY




Jeff Johnson
Project Manager - Forester
Shell Valley Consulting
Shell, WY



Johnathan Sloan
Weston County Natural Resource District – NWTF Shared Forester
Newcastle, WY


Myra L. Peak
Peak Environmental Management Inc.
Green River, WY




Geologists / Hydrologists (7)




Matt Ley
Water Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY

Myra L. Peak
Peak Environmental Management Inc.
Green River, WY

Tony Hoch
Director/Water Quality Specialist
Laramie Rivers Conservation District
Laramie, WY

Land Surveyors (3)



Landscape Architects / Land Planning (1)

Mapping/Cartographic and GIS services (10)
Dawn Reeder
Rare Earth Sciences, LLC
Principal Biologist
Paonia, CO










Mediators (1)
Ted Craig
Wyoming Ag and Natural Resource Mediation Program
Mediation Coordinator
Cheyenne, WY

Native Species Nurseries (4)
Riparian and Wetlands Specialists (12)

Dawn Reeder
Rare Earth Sciences, LLC
Principal Biologist
Paonia, CO





Matt Tobler
Blue Mountain Environmental Consulting, LLC
Natural Resource Specialist/Director
Fort Collins, CO




Tony Hoch
Director/Water Quality Specialist
Laramie Rivers Conservation District
Laramie, WY


Seed / Seedling Suppliers (10)



Dennis Hemmer
Tree Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY







Small Farm Resources (7)





Ted Craig
Wyoming Ag and Natural Resource Mediation Program
Mediation Coordinator
Cheyenne, WY


Weed / Invasives Management Professionals (33)













Joanne Grady
U.S. Fish and Wildlife Service - Mountain-Prairie Region
Regional AIS Coordinator
Denver, CO




















Wildlife / Habitat Specialists (19)

Dawn Reeder
Rare Earth Sciences, LLC
Principal Biologist
Paonia, CO



John Dahlke
Wyoming Wildlife Consultants
Principal
Pinedale, WY

Joseph Parsons
Private Lands Wildlife Biologist - Saratoga Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Saratoga, WY


Lief Wiechman
Wyoming Ecological Services Field Office
Cheyenne, WY


Martin Curry
Resource Specialist
Laramie Rivers Conservation District
Laramie, WY



Pat Deibert
Wyoming Ecological Services Field Office
Cheyenne, WY


Rex Lockman
Wildlife & Range Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY




Todd Caltrider
WY Game & Fish Habitat Extension Biologist - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Wildlife Control Operator (2)


Woodlot and Timber Services (4)




Law, Tax, Estate (104)
Agricultural Law Attorneys (12)





John Daly
Daly, Davidson & Sorenson, LLC
Gillette, WY







Business Law Attorneys (4)

John Daly
Daly, Davidson & Sorenson, LLC
Gillette, WY



Certified Appraisers (12)




Holly Hunter
Granite Creek Valuation
Wyoming Certified General Appraiser
Jackson, WY

Julie Cheek
Granite Creek Valuation
Wyoming & Georgia Certified General Appraiser
Jackson, WY



Mark Weston
Mark S Weston Real Estate Consulting
Principal
Castle Rock, CO


Peter Dittmar
Granite Creek Valuation
Wyoming Certified General Appraiser
Jackson, WY


Eminent Domain Attorneys (1)

Estate Planners (1)

Estate Planning Attorneys (4)

John Daly
Daly, Davidson & Sorenson, LLC
Gillette, WY



Financial Planners (1)
Blaze Frey
Cornerstone Financial Group
Lafayette, LA

Investment Advisers / CPAs (1)

Lawyers (24)








John Daly
Daly, Davidson & Sorenson, LLC
Gillette, WY
















Natural Resource Law Attorneys (26)











John Daly
Daly, Davidson & Sorenson, LLC
Gillette, WY















Oil Gas And Mineral Attorneys (7)







Qualified Intermediaries for 1031 Exchanges (2)

Tracey Wilson, CES®
Investment Property Exchange Services, Inc.
Certified Exchange Specialist/Vice President
Highlands Ranch, CO

Real Estate Attorneys (1)

Tax Law Attorneys (2)


Water Rights Attorneys (6)






Products and Services (86)
Agritourism (2)


Alternative Energy (16)
















Carbon Credits and Sequestration (2)


Climate Scientists (1)

Conservation Credit Markets (2)


Conservation Real Estate (6)


Ken Mirr
Mirr Ranch Group
Owner/Broker
Denver, CO




Ecotourism (3)



Energy Efficient Mortgage Lenders (8)
Energy Saving / Green Products (5)





Farm Equipment Sales and Service (8)








Farm Ranch And Forest Retailers (15)








Ken Mirr
Mirr Ranch Group
Owner/Broker
Denver, CO





Ron Morris
Ranch Marketing Associates
Broker and Founding Partner
Johnstown, CO


Guides and Outfitters (1)

Mitigation Banks (2)


Organic Products and Services (3)



Rural-Farmer, Rancher, and Fishery Cooperatives (5)





Soil / Water Testing Labs (1)

Sustainable Ag / Community Supported Agriculture (6)
Food Tank
Danielle Nierenberg
President
New Orleans, LA






Programs (278)
Department of Interior - Bureau of Land Management (4)




Department of Interior - Fish and Wildlife Service Programs (33)
Anna Schmidt
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Fish & Wildlife Biologist
Lakewood, CO





Eddie Bennett
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Fish & Wildlife Biologist
Lakewood, CO






Jacqueline Trout
WSFR - Lands Branch
Team Leader, Fish and Wildlife Biologist
Lakewood, CO

Judson Spicer
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Wildlife Biologist
Lakewood, CO



Mike Cotter
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Fishery Biologist
Lakewood, CO







Otto Jose
WSFR - Fish and Wildlife Branch
Team Leader, Fish & Wildlife Biologist
Lakewood, CO











Department of Interior - National Park Service (1)

Education Programs (58)

AGree
Deborah Atwood
Executive Director
Washington, DC


BatsLIVE
Prince William County Public Schools
Manassas, VA





Duane Loyd
Education Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY


EElinked Networks
North American Association for Environmental Education
Washington, DC





Food Tank
Danielle Nierenberg
President
New Orleans, LA





















Ready, Set, Go!
Shawn Stokes
IAFC Assistant Director of National Programs
Fairfax, VA











Trish Penny
Education Coordinator
Laramie Rivers Conservation District
Laramie, WY








Wild Ones
Donna VanBuecken
Executive Director
Neenah, WI



Energy Assistance Programs (1)

EPA Programs (11)











Federal and State Tax Incentives and Programs (3)



Federal Incentives (3)



Grant Programs (37)

Acres for America
Thomas E. Kelsch
Vice President, Gulf Environmental Benefit Fund
Washington, DC





















ShadeFund
Marten Jenkins
President
Shepherdstown, WV















Habitat Management Programs (2)


Landscape Conservation Cooperatives (3)



Organic Certification Programs (24)
























State Energy Assistance Programs (1)

State Funding / Technical Resources (15)















USDA - Forest Service Programs (8)








USDA - FSA Programs (23)
USDA - NRCS Programs (34)


































USDA Programs - Other (17)










Start2Farm
National Agricultural Library, USDA
Beltsville, MD