Private Landowner Network Yellow Pages326 Conservation Resources / Service Providers were Found Serving Wyoming

CHMP (326)
Sage Grouse (326)


Alex Brazeal
SGI Strategic Watershed Action Team
Farm Bill Biologist
Wheatland, WY

Allison George
Soil Conservationist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY

Allison McKenzie
District Conservationist, Buffalo Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Amy Doke
Program Specialist - Sheridan County Conservation District
Sheridan, WY

Andrew Cassiday
District Conservationist - Sheridan Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sheridan, WY

Arla Strasser
Resource Specialist
Saratoga-Encampment-Rawlins Conservation District
Saratoga, WY


Bailey Rapp
District Conservationist - Wheatland Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY


Bernie Spanogle
Meeteetse Conservation District
Firewise Coordinator
Meeteetse, WY








Blaise Allen
SGI Range Conservationist
Meeteetse Conservation District
Powell, WY




Brandon Elkins
RMBO Range Conservationist - Gillette Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Gillette, WY



Caleb Owens
Soil Conservationist, Baggs Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Baggs, WY

Caleb Owens
Rangeland Management Specialist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY











Clint Anderson
District Conservationist - Lusk Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Lusk, WY












Daniel Perkins
MLRA Soil Survey Leader
Pinedale Soil Survey
Pinedale, WY

Daniel Wood
MLRA Soil Survey Project Leader
Powell Field Office
Powell, WY


Dave Kimble
Private Lands Biologist
Partners for Fish and Wildlife - U.S. Fish and Wildlife Service
Evanston, WY


Dawn Peil
Rangeland Management Specialist
Thermopolis Field Office
Thermopolis, WY


Dennis Hemmer
Tree Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY


Duane Loyd
Education Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY







Emiliano Lopez
Soil Scientist - Buffalo Soil Survey Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Eric Schilt
Soil Conservationist
Riverton Field Office
Riverton, WY












Garrett Pantle
SGI Strategic Watershed Action Team
Pheasants Forever Farm Bill Biologist
Saratoga, WY



George Gamblin
Rangeland Management Specialist - Wheatland Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY

Glen Leavengood
Administrative District Manager
Saratoga-Encampment-Rawlins Conservation District
Saratoga, WY





















Inbound, LLC
Dillon Sanders
Managing Director, Founder
Portland, OR







Jason Nehl
Resource Specialist - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Jeff Johnson
Project Manager - Forester
Shell Valley Consulting
Shell, WY

Jeff Lewis
District Conservationist/Salinity Program
Lyman Field Office
Lyman, WY

Jeff Lewis
District Conservationist
Rock Springs Field Office
Rock Springs, WY





Jennifer Thompson
Small acreage Coordinator
UW Cooperative Extension Service
Laramie, WY

Jessica Humes
Rangeland Management Specialist - Medicine Bow Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Medicine Bow, WY

Jim Mischke
District Conservationist
Thermopolis Field Office
Thermopolis, WY

Jim Pike
District Conservationist - Cheyenne Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Cheyenne, WY

JoAnn Wade
Soil Conservation Technician - Lusk Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Lusk, WY



John Dahlke
Wyoming Wildlife Consultants
Principal
Pinedale, WY

John Lawrence
Soil Conservation Technician, Buffalo Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Johnathan Sloan
Weston County Natural Resource District – NWTF Shared Forester
Newcastle, WY



Joseph Parsons
Private Lands Wildlife Biologist - Saratoga Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Saratoga, WY

Justin Garrison
Conservation District Manager
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Medicine Bow, WY

Karen Clause
Rangeland Management Specialist
Pinedale Field Office
Pinedale, WY

Kassie Bales
Range Management Specialist; Earth Team Coordinator for the High Plains Area
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY


Katie Carpenter
Rangeland Management Specialist - Gillette Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Gillette, WY

Keela Deaton
District Conservationist - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Kenneth Wolfley
District Conservationist - Casper Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Casper, WY

Kevin Edinger
District Conservationist
Lander Field Office
Lander, WY












Laura Galloway
District Conservationist; Earth Team Coordinator for Rocky Mountain Area
Worland Field Office
Worland, WY


Lief Wiechman
Wyoming Ecological Services Field Office
Cheyenne, WY








Logan Triplett
Project Manager - Range Ecologist
Shell Valley Consulting
Shell, WY




Luis Alvarez
Soil Scientist - Buffalo Soil Survey Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY


Mandi Hirsch
SGI Strategic Watershed Action Team
Lander Field Office
Lander, WY

Maria Burke
Natural Resource Specialist
Sheridan County Conservation District
Sheridan, WY

Marji Patz
Rangeland Management Specialist
Powell Field Office
Powell, WY

Mark Shirley
District Conservationist, Baggs Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Baggs, WY

Martin Curry
Resource Specialist
Laramie Rivers Conservation District
Laramie, WY

Mason Peebles
Soil Conservationist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY


Matt Ley
Water Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY



Megan Vasquez
Soil Conservation Technician - Saratoga Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Saratoga, WY

Meghann Smith
Sage-Grouse Initiative Strategic Watershed Action Team
Pinedale Field Office
Pinedale, WY


Mike Boardman
Soil Conservationist - Medicine Bow Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Medicine Bow, WY

Mike Leno
MLRA Soil Survey Project Leader - Buffalo Soil Survey Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Buffalo, WY

Mike Ruiz
Soil Scientist
Pinedale Soil Survey
Pinedale, WY

Mindy Meade
Private Lands Biologist
Partners for Fish and Wildlife, U.S. Fish and Wildlife Service
Laramie, WY

Monty Lane
Range Management Specialist - Douglas Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Douglas, WY








Nick Biltoft
District Conservationist
Riverton Field Office
Riverton, WY







Oakley Ingersoll
Soil Conservationist - Sheridan Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sheridan, WY





Pat Deibert
Wyoming Ecological Services Field Office
Cheyenne, WY

Paul Eitel
District Conservationist - Newcastle Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Newcastle, WY















Randy Staples
Soil Conservationist - Cheyenne Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Cheyenne, WY

Ray Gullion
Range Management Specialist
Worland Field Office
Worland, WY


Rex Lockman
Wildlife & Range Specialist
Laramie County Conservation District
Cheyenne, WY


Robert Boettcher
Soil Conservationist, Greybull Field Office
USDA-NRCS
Greybull, WY

Robin Moser
Soil Conservationist - Wheatland Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY

Ron Wempen
Fremont County Fire Protection District
Wildfire Mitigation Coordinator
Riverton, WY

Rory Karhu
District Conservationist
Powell Field Office
Powell, WY

Ruben Vasquez
District Conservationist - Laramie Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Laramie, WY

Ryan Clayton
District Conservationist - Torrington Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Torrington, WY


Ryan Mar
Rangeland Management Specialist - Newcastle Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Newcastle, WY




Sam Weaver
Natrona County Wildfire Mitigation Project
Wildfire Mitigation Coordinator
Casper, WY



Shannon Rowley
Multi-County Resource Conservationist
Wheatland Field Office, Natural Resources Conservation Service Wyoming
Wheatland, WY

Shawna Taylor
Soil Conservationist - Cheyenne Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Cheyenne, WY






Sherry Burr
Soil Conservation Technician - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY












Steffen Cornell
Resource Specialist
Meeteetse Conservation District
Meeteetse, WY

Steve Poitras
Resource Conservationist/Tribal Liaison, Fort Washakie Field Office
USDA-NRCS
Lander, WY














Tim Kellogg
District Conservationist - Gillette Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Gillette, WY

Tim Schroeder
District Conservationist - Douglas Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Douglas, WY

Todd Caltrider
WY Game & Fish Habitat Extension Biologist - Sundance Field Office
Natural Resources Conservation Service Wyoming
Sundance, WY

Tom Christiansen
Wyoming Game and Fish Department
Sage Grouse Program Coordinator
Green River, WY

Tony Hoch
Director/Water Quality Specialist
Laramie Rivers Conservation District
Laramie, WY

Trish Penny
Education Coordinator
Laramie Rivers Conservation District
Laramie, WY




















Will Day
Wildfire Mitigation Coordinator
WY